Tag Archives: Columbus Film Critics Association

2019 COFCA Award Winners!

The 18th Annual Columbus Film Critics Association Awards, honoring the best in film for 2019, were announced on January 2, 2020, with Parasite, Florence Pugh and Adam Driver all taking multiples awards.

The complete list of winners and runners-up:

Best Film

  1. Parasite (Gisaengchung)
  2. Knives Out
  3. 1917
  4. Little Women
  5. Marriage Story
  6. The Farewell
  7. Once Upon a Time… in Hollywood
  8. The Irishman
  9. Uncut Gems
  10. Jojo Rabbit

Best Director

  • Bong Joon-ho, Parasite (Gisaengchung)
  • Runner-up: Sam Mendes, 1917

Best Actor

  • Adam Driver, Marriage Story
  • Runner-up: Adam Sandler, Uncut Gems

Best Actress

  • Lupita Nyong’o, Us
  • Runner-up: Florence Pugh, Midsommar

Best Supporting Actor

  • Willem Dafoe, The Lighthouse
  • Runner-up: Joe Pesci, The Irishman

Best Supporting Actress

  • Florence Pugh, Little Women
  • Runner-up: Scarlett Johansson, Jojo Rabbit

Best Ensemble

  • Knives Out
  • Runner-up: Parasite (Gisaengchung)

Actor of the Year (for an exemplary body of work)

  • Adam Driver (The Dead Don’t DieMarriage StoryThe Report, and Star Wars: Episode IX – The
    Rise of Skywalker)
  • Runner-up: Florence Pugh (Fighting with My FamilyLittle Women, and Midsommar)

Breakthrough Film Artist

  • Florence Pugh (Fighting with My FamilyLittle Women, and Midsommar) – (for acting)
  • Runner-up: Joe Talbot, The Last Black Man in San Francisco – (for directing, producing and
    screenwriting)

Best Cinematography

  • Roger Deakins, 1917
  • Runner-up: Jarin Blaschke, The Lighthouse

Best Film Editing

  • Bob Ducsay, Knives Out
  • Runner-up: Lee Smith, 1917

Best Adapted Screenplay

  • Greta Gerwig, Little Women
  • Runner-up: Taika Waititi, Jojo Rabbit

Best Original Screenplay

  • Bong Joon-ho and Han Jin-won, Parasite (Gisaengchung)
  • Runner-up: Rian Johnson, Knives Out

Best Score

  • Michael Abels, Us
  • Runner-up: Thomas Newman, 1917

Best Documentary

  • Apollo 11
  • Runner-up: American Factory

Best Foreign Language Film

  • Parasite (Gisaengchung)
  • Runner-up: Portrait of a Lady on Fire (Portrait de la jeune fille en feu)

Best Animated Film

  • Toy Story 4
  • Runner-up: I Lost My Body (J’ai perdu mon corps)

Best Overlooked Film

  • The Last Black Man in San Francisco
  • Runner-up: Ready or Not

For the complete list of 2019 nominees, click here.

For more information about the Columbus Film Critics Association, please visit www.cofca.orgor e-mail info@cofca.org

The complete list of members and their affiliations: 

Richard Ades (Freelance); Dwayne Bailey (Bailey’s Buzz); Adam Barney (The Film Coterie); Sam Brady (I Am Sam Reviews); Logan Burd (Cinema or Cine-meh?); Kevin Carr (www.7mpictures.comFilmSchoolRejects.com); Bill Clark (www.fromthebalcony.com); Olie Coen (Archer AvenueDVD Talk); John DeSando (90.5 WCBE); Johnny DiLoretto (90.5 WCBE, PencilStorm.com); Chris Feil (FilmMixTape.comTheFilmExperience.net); Frank Gabrenya (The Columbus Dispatch); Mark Jackson (MovieManJackson.com); Brad Keefe (Columbus Alive); Kristin Dreyer Kramer (NightsAndWeekends.com, 90.5 WCBE); Adam Kuhn (Corndog Chats); Roger Legg (The Film CoterieFaith and Film); Joyce Long (Freelance); Rico Long (Freelance); Hope Madden (Columbus Underground, MaddWolf.com and WTTE-TV); Paul Markoff (Filmbound); David Medsker (Bullz-Eye.com); Lori Pearson (Kids-in-Mind.comcritics.com); Mark Pfeiffer (FilmboundReel Times: Reflections on Cinema); Melissa Starker (Freelance); George Wolf (Columbus Radio Group, MaddWolf.comColumbus Underground, and WTTE-TV); Jason Zingale (Bullz-Eye.com); Nathan Zoebl (PictureShowPundits.com).

COFCA Nominees Announced

Nominees for the 18th annual Columbus Film Critics Association awards 

(Columbus, December 29, 2019) The Columbus Film Critics Association is pleased to announce the nominees for its 18th annual awards.  Winners will be announced on the evening of January 2rd, 2020.

Founded in 2002, the Columbus Film Critics Association is comprised of film critics based in Columbus, Ohio and its surrounding areas. Its membership consists of 28 print, radio, television, and online critics. COFCA’s official website at www.cofca.org contains links to member reviews and past award winners.  

The 2019 Columbus Film Critics Association awards nominees are:

Best Film 

1917

The Farewell

The Irishman

Jojo Rabbit

Knives Out

Little Women

Marriage Story

Once Upon a Time… in Hollywood

Parasite (Gisaengchung)

Uncut Gems

Best Director 

-Bong Joon -ho, Parasite (Gisaengchung)

-Greta Gerwig, Little Women

-Sam Mendes, 1917

-Martin Scorsese, The Irishman

-Quentin Tarantino, Once Upon a Time… in Hollywood

Best Actor 

-Robert De Niro, The Irishman

-Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time… in Hollywood

-Adam Driver, Marriage Story

-Robert Pattinson, The Lighthouse

-Joaquin Phoenix, Joker

-Adam Sandler, Uncut Gems

Best Actress 

-Awkwafina, The Farewell

-Scarlett Johansson, Marriage Story

-Lupita Nyong’o, Us

-Florence Pugh, Midsommar

-Saoirse Ronan, Little Women

Best Supporting Actor 

-Willem Dafoe, The Lighthouse

-Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood

-Al Pacino, The Irishman

-Joe Pesci, The Irishman

-Brad Pitt, Once Upon a Time… in Hollywood

Best Supporting Actress 

-Laura Dern, Marriage Story

-Scarlett Johansson, Jojo Rabbit

-Jennifer Lopez, Hustlers

-Florence Pugh, Little Women

-Zhao Shuzhen, The Farewell

Best Ensemble 

The Irishman

Knives Out

Little Women

Once Upon a Time… in Hollywood

Parasite (Gisaengchung)

Actor of the Year (for an exemplary body of work) 

-Adam Driver (The Dead Don’t Die, Marriage Story, The Report, and Star Wars: Episode IX – The 

Rise of Skywalker)

-Kelvin Harrison Jr. (Luce and Waves)

-Scarlett Johansson (Avengers: Endgame, Captain Marvel, Jojo Rabbit, and Marriage Story)

-Brad Pitt (Ad Astra and Once Upon a Time… in Hollywood)

-Florence Pugh (Fighting with My Family, Little Women, and Midsommar)

Breakthrough Film Artist 

-Rowan Griffin Davis, Jojo Rabbit – (for acting)

-Julia Fox, Uncut Gems – (for acting)

-Florence Pugh, Fighting with My Family, Little Women, and Midsommar – (for acting)

-Honor Swinton Byrne, The Souvenir – (for acting)

-Joe Talbot, The Last Black Man in San Francisco – (for directing, producing, and screenwriting)

-Lulu Wang, The Farewell – (for directing, producing and screenwriting)

-Olivia Wilde, Booksmart – (for directing)

Best Cinematography 

-Jarin Blaschke, The Lighthouse

-Roger Deakins, 1917

-Hong Kyung-pyo, Parasite (Gisaengchung)

-Pawel Pogorzelski, Midsommar

-Robert Richardson, Once Upon a Time… in Hollywood

-Hoyte Van Hoytema, Ad Astra

Best Film Editing

-Ronald Bronstein and Benny Safdie, Uncut Gems

-Bob Ducsay, Knives Out

-Fred Raskin, Once Upon a Time… in Hollywood

-Lee Smith, 1917

-Yang Jin-mo, Parasite (Gisaengchung)

Best Adapted Screenplay

-Micah Fitzerman-Blue and Noah Harpster, A Beautiful Day in the Neighborhood

-Greta Gerwig, Little Women

-Lorene Scafaria, Hustlers

-Taiki Waititi, Jojo Rabbit

-Steve Zaillian, The Irishman

Best Original Screenplay

-Noah Baumbach, Marriage Story

-Bong Joon-ho and Han Jin-won, Parasite (Gisaengchung)

-Rian Johnson, Knives Out

-Quentin Tarantino, Once Upon a Time… in Hollywood

-Lulu Wang, The Farewell

Best Score 

-Michael Abels, Us

-Alexandre Desplat, Little Women

-Hildur Guðnadóttir, Joker

-Randy Newman, Marriage Story

-Thomas Newman, 1917

Best Documentary 

Amazing Grace

American Factory

Apollo 11

Honeyland

One Child Nation

Best Foreign Language Film 

Atlantics (Atlantique)

Les Misérables

Pain and Glory (Dolor y gloria)

Parasite (Gisaengchung)

Portrait of a Lady on Fire (Portrait de la jeune fille en feu)

Best Animated Film 

Frozen II

How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body (J’ai perdu mon corps)

Missing Link

Toy Story 4

Best Overlooked Film 

Her Smell

The Last Black Man in San Francisco

Missing Link

Ready or Not

Wild Rose

COFCA offers its congratulations to the nominees.

Previous Best Film winners:

2002:  Punch-Drunk Love

2003: Lost in Translation

2004: Million Dollar Baby

2005: A History of Violence

2006: Children of Men

2007:  No Country for Old Men

2008:  WALL·E

2009:  Up in the Air

2010:  Inception

2011Drive

2012Moonrise Kingdom

2013:  Gravity

2014Selma

2015Spotlight

2016La La Land

2017Lady Bird

2018If Beale Street Could Talk

For more information about the Columbus Film Critics Association, please visit www.cofca.org or e-mail info@cofca.org

The complete list of members and their affiliations: 

Richard Ades (Freelance); Dwayne Bailey (Bailey’s Buzz); Adam Barney (The Film Coterie); Sam Brady (I Am Sam Reviews); Logan Burd (Cinema or Cine-meh?); Kevin Carr (www.7mpictures.com, FilmSchoolRejects.com); Bill Clark (www.fromthebalcony.com); Olie Coen (Archer Avenue, DVD Talk); John DeSando (90.5 WCBE); Johnny DiLoretto (90.5 WCBE, PencilStorm.com); Chris Feil (FilmMixTape.com, TheFilmExperience.net); Frank Gabrenya (The Columbus Dispatch); Mark Jackson (MovieManJackson.com); Brad Keefe (Columbus Alive); Kristin Dreyer Kramer (NightsAndWeekends.com, 90.5 WCBE); Adam Kuhn (Corndog Chats); Roger Legg (The Film Coterie, Faith and Film); Joyce Long (Freelance); Rico Long (Freelance); Hope Madden (Columbus Underground, MaddWolf.com and WTTE-TV); Paul Markoff (Filmbound); David Medsker (Bullz-Eye.com); Lori Pearson (Kids-in-Mind.com, critics.com); Mark Pfeiffer (Filmbound, Reel Times: Reflections on Cinema); Melissa Starker (Freelance); George Wolf (Columbus Radio Group, MaddWolf.com, Columbus Underground, and WTTE-TV); Jason Zingale (Bullz-Eye.com); Nathan Zoebl (PictureShowPundits.com).

The following information is not for publication: 

If you would like comments about COFCA and these awards, please contact: 

Mark Pfeiffer (mark.pfeiffer@gmail.com

Reel Times: Reflections on Cinema 

Co-host/co-producer, Filmbound podcast

CoFCA Announces Best Films of 2017

The Columbus Film Critics Association (CoFCA) gathered at that weird upstairs room at Ace of Cups last night to formally announce the winners of their 16th annual awards for the best in film of 2017.

Greta Gerwig’s coming of age indie Lady Bird racked up the most awards with a total of four: Best Film, Ensemble, Director (Gerwig) and Supporting Actress (Laurie Metcalf).

Jordan Peele’s Get Out, the second biggest vote-getter for both best film and director, also nabbed two first place nods for Peele, who came away with awards for Breakthrough Artist and Best Original Screenplay.

The Columbus Film Critics Association is collection of print, online and broadcast film critics based in the Columbus area. You can find them at cofca.org.

Complete list of awards:

Best Film
1. Lady Bird
2. Get Out
3. The Shape of Water
4. The Big Sick
5. Blade Runner 2049
6. Three Billboards outside Ebbing, Missouri
7. The Post
8. The Florida Project
9. Dunkirk
10. The Killing of a Sacred Deer

Best Director
Greta Gerwig, Lady Bird

Best Actor
Gary Oldman, Darkest Hour

Best Actress
Sally Hawkins, The Shape of Water

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, The Florida Project

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf, Lady Bird

Best Ensemble
Lady Bird

Actor of the Year (for an exemplary body of work)
(Tie) Sally Hawkins (Maudie and The Shape of Water) and Tracy Letts (Lady Bird, The Lovers, and The Post)

Breakthrough Film Artist
Jordan Peele, Get Out – (for directing and screenwriting)

Best Cinematography
Roger Deakins, Blade Runner 2049

Best Film Editing
Jonathan Amos and Paul Machliss, Baby Driver

Best Adapted Screenplay
Virgil Williams and Dee Rees, Mudbound

Best Original Screenplay
Jordan Peele, Get Out

Best Score
Alexandre Desplat, The Shape of Water

Best Documentary
Faces Places (Visages, villages)

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute) (120 battements par minute)

Best Animated Film
Coco

Best Overlooked Film
The Meyerowitz Stories (New and Selected)





Columbus Film Critics Assoc. Award Nominees

 Nominees for the 16th annual Columbus Film Critics Association awards

The Columbus Film Critics Association, formerly the Central Ohio Film Critics Association, is pleased to announce the nominees for its 16th annual awards. Winners will be announced on the evening of January 4th, 2018.

Founded in 2002, the Columbus Film Critics Association is comprised of film critics based in Columbus, Ohio and its surrounding areas. Its membership consists of 26 print, radio, television, and online critics. COFCA’s official website at www.cofca.org contains links to member reviews and past award winners. A redesigned site will be launching on January 4th, 2018.

The 2017 Columbus Film Critics Association awards nominees are:

Best Film
-The Big Sick
-Blade Runner 2049
-Dunkirk
-The Florida Project
-Get Out
-The Killing of a Sacred Deer
-Lady Bird
-The Post
-The Shape of Water
-Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Best Director
-Sean Baker, The Florida Project
-Guillermo del Toro, The Shape of Water
-Greta Gerwig, Lady Bird
-Martin McDonagh, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
-Christopher Nolan, Dunkirk
-Jordan Peele, Get Out

Best Actor
-Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
-James Franco, The Disaster Artist
-Daniel Kaluuya, Get Out
-James McAvoy, Split
-Gary Oldman, Darkest Hour

Best Actress
-Jessica Chastain, Molly’s Game
-Sally Hawkins, The Shape of Water
-Frances McDormand, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
-Margot Robbie, I, Tonya
-Saoirse Ronan, Lady Bird

Best Supporting Actor
-Willem Dafoe, The Florida Project
-Richard Jenkins, The Shape of Water
-Barry Keoghan, The Killing of a Sacred Deer
-Sam Rockwell, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
-Michael Stuhlbarg, Call Me by Your Name

Best Supporting Actress
-Hong Chau, Downsizing
-Holly Hunter, The Big Sick
-Allison Janney, I, Tonya
-Tatiana Maslany, Stronger
-Laurie Metcalf, Lady Bird

Best Ensemble
-The Big Sick
-Get Out
-Lady Bird
-Mudbound
-The Post
-Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Actor of the Year (for an exemplary body of work)
-Timothée Chalamet (Call Me by Your Name, Hostiles, and Lady Bird)
-Woody Harrelson (The Glass Castle, Three Billboards outside Ebbing, Missouri, War for the Planet
of the Apes, and Wilson)
-Sally Hawkins (Maudie and The Shape of Water)
-Tracy Letts (Lady Bird, The Lovers, and The Post)
-Nicole Kidman (The Beguiled and The Killing of a Sacred Deer)

Breakthrough Film Artist
-Timothée Chalamet (Call Me by Your Name, Hostiles, and Lady Bird) – (for acting)
-Greta Gerwig, Lady Bird – (for directing and screenwriting)
-Kumail Nanjiani, The Big Sick – (for acting and screenwriting)
-Jordan Peele, Get Out – (for directing and screenwriting)
-Brooklynn Prince, The Florida Project – (for acting)

Best Cinematography
-Roger Deakins, Blade Runner 2049
-Hoyte Van Hoytema, Dunkirk
-Dan Laustsen, The Shape of Water
-Sayombhu Mukdeeprom, Call Me by Your Name
-Alexis Zabe, The Florida Project

Best Film Editing
-Jonathan Amos and Paul Machliss, Baby Driver
-Bob Ducsay, Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi
-Lee Smith, Dunkirk
-Joe Walker, Blade Runner 2049
-Sidney Wolinsky, The Shape of Water

Best Adapted Screenplay
-Sofia Coppola, The Beguiled
-James Ivory, Call Me by Your Name
-Scott Neustadter & Michael H. Weber, The Disaster Artist
-Aaron Sorkin, Molly’s Game
-Virgil Williams and Dee Rees, Mudbound

Best Original Screenplay
-Greta Gerwig, Lady Bird
-Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani, The Big Sick
-Liz Hannah and Josh Singer, The Post
-Martin McDonagh, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
-Jordan Peele, Get Out

Best Score
-Carter Burwell, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
-Alexandre Desplat, The Shape of Water
-Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer, Blade Runner 2049
-John Williams, The Post
-Hans Zimmer, Dunkirk

Best Documentary
-Faces Places (Visages, villages)
-Jane
-Kedi
-Step
-Whose Streets?

Best Foreign Language Film
-BPM (Beats Per Minute) (120 battements par minute)
-First They Killed My Father
-Raw (Grave)
-The Square
-Thelma

Best Animated Film
-Cars 3
-Coco
-Despicable Me 3
-The LEGO Batman Movie
-Loving Vincent

Best Overlooked Film
-Brigsby Bear
-A Ghost Story
-Logan Lucky
-The Meyerowitz Stories (New and Selected)
-Wind River

COFCA offers its congratulations to the nominees.

Previous Best Film winners:

2002: Punch-Drunk Love
2003: Lost in Translation
2004: Million Dollar Baby
2005: A History of Violence
2006: Children of Men
2007: No Country for Old Men
2008: WALL·E
2009: Up in the Air
2010: Inception
2011: Drive
2012: Moonrise Kingdom
2013: Gravity
2014: Selma
2015: Spotlight
2016: La La Land

For more information about the Columbus Film Critics Association, please visit www.cofca.org or e-mail info@cofca.org.

The complete list of members and their affiliations:

Richard Ades (Freelance); Dwayne Bailey (Bailey’s Buzz); Sam Brady (I Am Sam Reviews); Logan Burd (Cinema or Cine-meh?); Kevin Carr (www.7mpictures.com, FilmSchoolRejects.com); Bill Clark (www.fromthebalcony.com); Olie Coen (Archer Avenue, DVD Talk); John DeSando (90.5 WCBE); Johnny DiLoretto (90.5 WCBE, PencilStorm.com); Chris Feil (FilmMixTape.com, TheFilmExperience.net); Frank Gabrenya (The Columbus Dispatch); Mark Jackson (MovieManJackson.com); Brad Keefe (Columbus Alive); Kristin Dreyer Kramer (NightsAndWeekends.com, 90.5 WCBE); Adam Kuhn (Corndog Chats); Joyce Long (Freelance); Rico Long (Freelance); Hope Madden (Columbus Underground and MaddWolf.com); Paul Markoff (WOCC-TV3); David Medsker (Bullz-Eye.com); Lori Pearson (Kids-in-Mind.com, critics.com); Mark Pfeiffer (Reel Times: Reflections on Cinema; WOCC-TV3); Melissa Starker (Freelance); George Wolf (Columbus Radio Group and MaddWolf.com); Jason Zingale (Bullz-Eye.com); Nathan Zoebl (PictureShowPundits.com).

The following information is not for publication:

If you would like comments about COFCA and these awards, please contact:

Mark Pfeiffer (mark.pfeiffer@gmail.com)
Reel Times: Reflections on Cinema
Co-host/co-producer, Now Playing, WOCC-TV3