twitterfacebook
MaddWolf
Movie Reviews, DVD Picks, Shenanigans

2019 COFCA Award Winners!

2019 COFCA Award Winners!

The 18th Annual Columbus Film Critics Association Awards, honoring the best in film for 2019, were announced on January 2, 2020, with Parasite, Florence Pugh and Adam Driver all taking multiples awards.

The complete list of winners and runners-up:

Best Film

  1. Parasite (Gisaengchung)
  2. Knives Out
  3. 1917
  4. Little Women
  5. Marriage Story
  6. The Farewell
  7. Once Upon a Time… in Hollywood
  8. The Irishman
  9. Uncut Gems
  10. Jojo Rabbit

Best Director

  • Bong Joon-ho, Parasite (Gisaengchung)
  • Runner-up: Sam Mendes, 1917

Best Actor

  • Adam Driver, Marriage Story
  • Runner-up: Adam Sandler, Uncut Gems

Best Actress

  • Lupita Nyong’o, Us
  • Runner-up: Florence Pugh, Midsommar

Best Supporting Actor

  • Willem Dafoe, The Lighthouse
  • Runner-up: Joe Pesci, The Irishman

Best Supporting Actress

  • Florence Pugh, Little Women
  • Runner-up: Scarlett Johansson, Jojo Rabbit

Best Ensemble

  • Knives Out
  • Runner-up: Parasite (Gisaengchung)

Actor of the Year (for an exemplary body of work)

  • Adam Driver (The Dead Don’t DieMarriage StoryThe Report, and Star Wars: Episode IX – The
    Rise of Skywalker)
  • Runner-up: Florence Pugh (Fighting with My FamilyLittle Women, and Midsommar)

Breakthrough Film Artist

  • Florence Pugh (Fighting with My FamilyLittle Women, and Midsommar) – (for acting)
  • Runner-up: Joe Talbot, The Last Black Man in San Francisco – (for directing, producing and
    screenwriting)

Best Cinematography

  • Roger Deakins, 1917
  • Runner-up: Jarin Blaschke, The Lighthouse

Best Film Editing

  • Bob Ducsay, Knives Out
  • Runner-up: Lee Smith, 1917

Best Adapted Screenplay

  • Greta Gerwig, Little Women
  • Runner-up: Taika Waititi, Jojo Rabbit

Best Original Screenplay

  • Bong Joon-ho and Han Jin-won, Parasite (Gisaengchung)
  • Runner-up: Rian Johnson, Knives Out

Best Score

  • Michael Abels, Us
  • Runner-up: Thomas Newman, 1917

Best Documentary

  • Apollo 11
  • Runner-up: American Factory

Best Foreign Language Film

  • Parasite (Gisaengchung)
  • Runner-up: Portrait of a Lady on Fire (Portrait de la jeune fille en feu)

Best Animated Film

  • Toy Story 4
  • Runner-up: I Lost My Body (J’ai perdu mon corps)

Best Overlooked Film

  • The Last Black Man in San Francisco
  • Runner-up: Ready or Not

For the complete list of 2019 nominees, click here.

For more information about the Columbus Film Critics Association, please visit www.cofca.orgor e-mail info@cofca.org

The complete list of members and their affiliations: 

Richard Ades (Freelance); Dwayne Bailey (Bailey’s Buzz); Adam Barney (The Film Coterie); Sam Brady (I Am Sam Reviews); Logan Burd (Cinema or Cine-meh?); Kevin Carr (www.7mpictures.comFilmSchoolRejects.com); Bill Clark (www.fromthebalcony.com); Olie Coen (Archer AvenueDVD Talk); John DeSando (90.5 WCBE); Johnny DiLoretto (90.5 WCBE, PencilStorm.com); Chris Feil (FilmMixTape.comTheFilmExperience.net); Frank Gabrenya (The Columbus Dispatch); Mark Jackson (MovieManJackson.com); Brad Keefe (Columbus Alive); Kristin Dreyer Kramer (NightsAndWeekends.com, 90.5 WCBE); Adam Kuhn (Corndog Chats); Roger Legg (The Film CoterieFaith and Film); Joyce Long (Freelance); Rico Long (Freelance); Hope Madden (Columbus Underground, MaddWolf.com and WTTE-TV); Paul Markoff (Filmbound); David Medsker (Bullz-Eye.com); Lori Pearson (Kids-in-Mind.comcritics.com); Mark Pfeiffer (FilmboundReel Times: Reflections on Cinema); Melissa Starker (Freelance); George Wolf (Columbus Radio Group, MaddWolf.comColumbus Underground, and WTTE-TV); Jason Zingale (Bullz-Eye.com); Nathan Zoebl (PictureShowPundits.com).

Written by maddwolf

Leave A Reply